Alışveriş Ağı Reklamcılığı

Alışveriş Ağı Reklamcılığı

Şirketinizin, E-Ticaret sitenizdeki ürünlerinizin çevrimiçi olarak tanıtımını yapmak, internet sitenizin veya fiziki mağazanıza gelen kişilerin sayısını artırmak ve istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için Alışveriş Ağı Reklamlarını kullanabilirsiniz.

Alışveriş Ağı Reklamlarını kullanabilmeniz için Merchant Center ile ürün linklerinizi Google’a göndermeniz ve Google Ads’de kampanya oluşturmanız gerekir. Bu işlemden sonra Google’da ve hedef kitlelerinizin satışını yaptığınız ürünlerinizi görebileceği internet sayfalarında reklamlar oluşturmak için oluşturduğunuz reklamlar kullanılır. Bu reklam, kullanıcılara metinsel içerikli reklamlardan farklı olarak ürünlerinizin fotoğrafları, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgileri de gösterir. Buna Alışveriş Reklamları adı verilir. Bu reklamlar, ulşmak istediğiniz hedef kitlelere reklamınızı tıklamadan önce, sattığınız ürün ile ilgili detaylı bilgiler vererek daha sitenize gelmelerini ve alışveriş yapma olasılıklarını artıracaktır.

Avantajları

Daha Uygun Potansiyel Müşteriler:

Bir satıcı olarak, alışveriş yapan kullanıcıların daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda gösterebilirsiniz. Böylece daha uygun potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Bu da alışveriş yapan kullanıcıların sitenizde satın alma işlemi tamamlama olasılığını artırır. Örneğin, Bir kişi “Paten” için Google’da arama yaptığında Paten satıcılarına ait Alışveriş reklamları görebilir. Sadece resme bakarak zevkine en uygun Pateni seçebilir. Ayrıca, fiyata bakarak Patenlerin bütçesine uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde görebilir. Bu, ilgili kişinin reklamı tıkladığı zaman ürün ve maliyeti hakkında fikir sahibi olduğu anlamına gelir.

Kolay, Perakende Satış Odaklı Kampanya Yönetimi:

Alışveriş reklamları, reklamlarınızı alakalı aramalarda göstermek için anahtar kelimeler yerine Merchant Center veri feed’inizde tanımladığınız ürün özelliklerini kullanır. Ürün envanterinize doğrudan Google Ads’de göz atın ve teklif vermek istediğiniz öğeler için ürün grupları oluşturun.

Daha Geniş Görünürlük:

Belirli bir kullanıcı araması için birden fazla Alışveriş reklamınız görüntülenebilir. Ayrıca alakalı olması durumunda, Alışveriş reklamı ile metin reklam aynı anda da görüntülenebilir. Böylece, her aramada ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını iki katına çıkarabilirsiniz.

Güçlü Raporlama Ve Rekabet Verileri:

Ürünlerinizin performansını dilediğiniz ayrıntı düzeyinde görebilirsiniz. Örneğin, yeni ürün gruplarına gerek kalmadan sadece ürünlerin görünümünü filtreleyerek, belirli bir markaya ait bebek oyuncaklarının kaç tıklama aldığını görebilirsiniz. Rekabet açısından ne durumda olduğunuzu anlamak için karşılaştırma verilerini kullanabilirsiniz. Gösterim payı verilerini ve Teklif Simülasyon Aracı’nı kullanarak büyüme fırsatlarını belirleyebilirsiniz.

Alışveriş Reklamlarının İşleyişi

Alışveriş reklamları, reklamlarınızın nasıl ve nerede gösterileceğini belirlerken anahtar kelimeleri değil, mevcut Merchant Center ürün verilerinizi kullanır. Merchant Center üzerinden gönderdiğiniz ürün verileri, sattığınız ürünlerle ilgili ayrıntıları içerir. Bir kullanıcının aramasını reklamlarınızla eşleştirirken, en alakalı ürünlerin gösterildiğinden emin olmak için bu bilgiler kullanılır.

Google Ads’deki Alışveriş reklamlarınızı, Alışveriş kampanyalarını kullanarak yönetirsiniz. Alışveriş kampanyaları, Google Merchant Center ürün envanterini Google Ads içinde düzenlemenin ve tanıtmanın kolay ve esnek bir yoludur.

3 tür Alışveriş reklamı kullanarak mağazanızın ve ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz:

Ürün Alışveriş Reklamları

Bu reklamlar, Merchant Center’da gönderdiğiniz ürün verilerine göre oluşturulur.

Vitrin Alışveriş Reklamları

Bu reklamları, Google Ads’de alakalı ürünleri birbiriyle gruplayarak oluşturursunuz. Böylece kullanıcılar birçok ürününüz arasından karşılaştırma yapabilir ve doğru ürünü tıklayabilirler.

Yerel Katalog Reklamları

Bunlar, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kullanıcılarla etkileşime geçmek için yerel envanter reklamlarından sağlanan feed verilerini kullanır ve yerel mağazalarınıza trafik çekmeye yardımcı olur.

Maliyet

Alışveriş reklamlarınız, tıpkı diğer reklam biçimlerinde olduğu gibi bir reklam açık artırmasına katılır. Tam olarak nasıl ücretlendirileceğiniz, aşağıda belirtildiği gibi reklam türünüze bağlı olarak biraz farklı işler:

Ürün Alışveriş reklamları, tıklama başına maliyet (TBM) kullanılarak yani bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ücretlendirilir. Böylece sadece bir kullanıcı, web sitenizdeki açılış sayfasına veya yerel envanterinizin Google tarafından barındırılan açılış sayfasına yönlendiren bir reklamı tıkladığında ücretlendirilirsiniz.

Vitrin Alışveriş reklamları, etkileşim başına maliyet (ETBM) kullanılarak, yani bir kullanıcı daraltılmış reklamı genişletip 10 saniye veya daha uzun süre açık tuttuğunda veya bundan önce genişletilmiş reklamı tıkladığında ücretlendirilir.

Yerel katalog reklamları, ETBM kullanılarak ücretlendirilir ve bu da reklamı kaydırma, dokunma veya tıklama ile ölçülür.

Alışveriş kampanyanızı oluştururken her tıklama veya etkileşim için ne kadar ödeme yapmak istediğinize karar verirsiniz.

Yalnızca sıralamada hemen altınızdaki reklamverenin üstünde olmak için gereken minimum tutarda ve genellikle verdiğiniz maksimum teklifin altında ücretlendirilirsiniz.

Reklamlarınızın Nerede Görünür?

İnternet’te Alışveriş Reklamlarınızın gösterileceği yerler aşağıda belirtilmiştir:

  • Google Arama’daki Alışveriş sekmesinde
  • Google Arama’daki arama sonuçlarının yanında (metin reklamlardan ayrı olarak) ve Google Görseller’de
  • Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde
  • Google Görüntülü Reklam Ağı’nda

Alışveriş yapan kullanıcıların, aramalarıyla eşleşen ürün çeşitlerinin tamamına erişimini sağlamak istediğimiz için Alışveriş reklamlarınız metin reklamlarla aynı anda gösterilebilir. Böylece kullanıcılar alışverişlerini gerçekleştirmek için reklamı tıklamadan önce en iyi eşleşmeyi bulabilir. Bu da satış yapmanıza yardımcı olabilir.